Yönetim Kurulu

Bize Ulaşın

Adem Kader – Yönetim Kurulu Başkanı

Adem Kader Şirketler Grubu kurucusu Adem Kader 1939 Kanlıköy, Kıbrıs doğumludur. 1959 yılında Kıbrıs’ta Türk toplumunda ticaretin zor olduğu dönemlerde ticarete atılmıştır. Kendisinin  aynı zamanda kurucu üyesi olduğu Kıbrıs Türk Ticaret Odasında ticari sicili No 3 olarak kaydı bulunmaktadır. Kıbrıs Türk Federe Devleti dönemi ilk resmi ithalatı yapan ve kısa zamanda  yurtdışından ithal ettiği kaliteli dünya markaları ile Kıbrıs ve Türkiye başta olmak üzere yurtdışından gelenlerin uğrak yeri haline gelen ADEM KADER mağazaları Lefkoşa ve Girne olmak üzere faaliyetlerini halen devam ettirmektedir.

1969 -1978 yılları arasında Towtex Dokuma Fabrikası ile joint-venture işbirliğine girerek imalat ve ihracat alanlarında faaliyetlerini devam ettirmiştir. Fabrikada dokunan ürünler (havlu, nevresim ve pek çok çeşit ev tekstil ürünü) 1973 yılında Türkiye İzmir Fuarı’nda “Başarı Belgesi” almıştır.

Finans sektörüne girişi ise 1978 yılında Kıbrıs Türk ticaret insanlarının birleşerek kurduğu ve Kıbrıs haricinde Türkiye ve İngiltere’de de şubeleri olan Kıbrıs’ın ilk yerel bankalarından birinin  kurucu hissedarı olmakla başlamıştır. Aynı kuruluş bünyesinde, taşımacılık şirketinin kurucu ortaklığını da yapmıştır.

1990 yılında icar-satış, sigorta acenteliği ve turizm acenteliği hizmetlerini vermek üzere Akfinansman Ltd.’i kurmuştur. 1994 yılında Akfinansman Exchange Ltd. kurulmuş,  Akfinansman Ltd. zamanla halkın desteği ve güveni ile iş hacmini büyütmüştür. 1995 yılında KKTC yasalarının verdiği imkan ile KKTC’nin ilk yerli sermayeli sigorta şirketlerinin başında gelen Akfinans Sigorta Ltd. halka açık bir şirket olarak kurulmuştur.

Akfinansman Ltd.’e gelen talepler karşısında, 1997 yılında halka açık bir şirket olarak AKFİNANS BANK LTD. kurulmuştur. Halihazırda Adem Kader, bankanın kurucu hissedar/başkanı olarak bu görevini devam ettirmektedir.

Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü ve Skall Kulübü üyesidir. Adem Kader evli, 4 çocuk ve 7 torun sahibir.

2018 yılında T.M.T (Türk Mükavemet Teşkilatı) 50.Yıl ödülüne laik görülmüştir.

Mehmet A. Kader (BSc) – Yönetim Kurulu As Başkanı

1966 Lefkoşa doğumludur. Orta ve lise eğitimini, İngiltere’de tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini, ABD’de Finans ve Ekonomi üzerine yapmıştır. 1990 yılında mezuniyetinin ardından, icar-satış, turizm ve sigorta acenteliği faaliyetlerinde bulunan Akfinansman Ltd.’de göreve başlamış ve 1995 yılında kurulan Akfinans Sigorta Ltd.’de halen Genel Müdür olarak görevine devam etmektedir.  Aynı zamanda Akfinans Bank Ltd. kurucu hissedar/direktörüdür. Evli ve 2 çocuk sahibir.

Avni Raif Birman – Yönetim Kurulu Üyesi

1958 Lefkoşa doğumlu olan Avni R. Birman 1979 senesinde İngiltere’de Essex Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyet sonrası 1979 – 1980 yılları arasında Londra’da Muhasebe eğitimi görmüştür. Askerlik hizmetinden sonra 1983 – 1988 yılları arasında KMS Cypruvex İşletmecilik Ltd. şirketinde Muhasip ve Müfettiş olarak görev yapmıştır.

1990 – 1992 yılları arasında Nadir Şirketler Grubunda Müfettiş olarak çalışmış ve bundan sonra K.Ticaret Bankası Ltd.’te Müdür olarak 1997 yılına kadar kredi kartı işlemlerini yürütmüştür. 1997 yılında kuruluşundan itibaren sırasıyla Akfinans Bank Ltd.’in Merkez Şube Müdürlüğü, daha sonra Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini ifa ettikten sonra Akfinans Bank Ltd. ‘in Genel Müdür mevkine atanmıştır. Halen bu görevini sürdürmekte olan Avni R. Birman evli ve 2 çocuk sahibidir.

Ertuğ Kader – Yönetim Kurulu Üyesi

1988 yılında Administration (B.A.) mezunu olan Sn. Ertuğ Adem Kader askerlik hizmetini tamamladıktan sonra 1990 yılında kurulan Akfinansman Ltd. şirketinin şimdiye kadar direktörlüğü ve yöneticiliğini yapmıştır.

1997 yılında Bankamızın kuruluşundan itibaren de Yönetim Kurulu üyeliğine devam etmektedir. Aynı zamanda Akfinans Bank Ltd. kurucu hissedar/direktörü olup, Kredi Komitesi Üyesi, evli ve 2 çocuk sahibir.

Yücel Köken – Yönetim Kurulu Üyesi

1945 yılında Kıbrıs Beyarmudu köyünde doğmuş, İlkokulu Beyarmudu köy ilkokulunda, orta ve liseyi Magusa Namık Kemal Lisesinde tamamlamıştır. 1963 yılında I.T.Ü Mimarlık Fakültesini kazanarak Universite hayatına başlamış, 1970 yılında Yük. Mühendis Mimar olarak İstanbul Teknik Universitesi’nden mezun olmuştur.1971 yılından itibaren serbest mimarlık hayatına başlamış, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Turizm Bakanlığında 3 sene boyunca Planlama Şube Şefi olarak görev yapmıştır. 1978 senesinde tekrar döndüğü serbest çalışma hayatına halen kurucusu olduğu ÖZKOK Mimarlık Mühendislik Bürosu’nda devam etmektedir.

1997 yılında Bankamızın kuruluşundan itibaren de Yönetim Kurulu üyeliğine devam etmektedir.Evli ve 2 çocuk sahibidir.

Hüseyin Gizmen – İç Sistemlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

1957 Baf kazasının Dağaşan köyünde doğan Hüseyin Gizmen, 1981 yılında Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuştur.

1986-1988 yılları, 2 yıl  Ektam Kıbrıs Ltd’de satış ve pazarlama müfettişi  olarak görev yapmıştır. 1989 yılında Peyak Bankasında muhasebe memuru olarak göreve başlamıştır. 6 yıl boyunca Muhasebe ve Banka memurluğu görevlisi olarak çalışmıştır.  Ayni bankada 2 yıl iç murakıp, 3 yıl ise kambiyo sorumlusu olarak görevini sürdürmüştür. Ek olarak 1999-2005 yılları arasında 6 yıl Minareliköy Kooperatif Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

2006 tarihinde Akfinans Bank Ltd’de göreve başlamış, 25/06/2009 tarihinden 29/03/2022 tarihine kadar kesintisiz İç Denetim Yöneticisi olarak görev yapmıştır. 29/03/2022 tarihinde  Akfinans Bank Ltd. İç Sistemlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmış ve görevine devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk sahibidir.