Tarihçe

Bize Ulaşın

Geçmişimiz ve Geleneksel Misyonumuz

1959 yılında ticaret ile faaliyetlerine başlayan Adem Kader Grup, 40 yıllık ticaret, finans ve sigortacılık alanlarındaki deneyimi ile, Ağustos 1997’de, halkın verdiği destek, güven ve talebi doğrultusunda banka sektörüne girme kararı aldı. 1997 yılında Akfinans Bank Ltd. halka açık bir banka olarak faaliyete geçti.

Lefkoşa Genel Müdürlük, Girne ve Mağusa olarak üç şube ile hizmete başlandı. 2013 yılında faaliyete geçen İskele şubesi ile toplam şube sayısı on (10)’a  çıktı.

2006  yılında KKTC’de 6 güçlü bankanın katılımı ile kurulan  ilk kredi kartı merkezi, StarcardKart Merkezi ortaklarındandır. CardPlus markası ile MasterCard  servisi veren merkez, yurtiçi ve yurtdışında her türlü kredi kartı hizmeti vermektedir.

“Geleneksel Güven” sloganı, yarım asrı çoktan geride bırakmış Adem Kader Grubun en genç fakat güçlü bir üyesi olarak Akfinans Bank’ın bir simgesi olmuştur. Genel Müdürlük binası için geleneği temsilen tarihi bir bina satın alınmış ve kazanılan güvenin devamı için gerekli teknolojik altyapı ve donanım eksiksiz yapılmıştır. Banka, deneyimli ekibin de katılımı ile her geçen yıl gelişimini sürdürmektedir.

Akfinans Bank sektörde kalıcı olmak istediğini daha banka kuruluşunun başında satın aldığı genel müdürlük binası ve şube binaları ile göstermiştir. Lefkoşa’nın Girne caddesinde satın alıp restore ederek hayat verdiği merkez binası, 1998 yılı Mimarlar Odası Yapı Sahibi Mimari ÖdülüRestorasyon Yapı Dalı Ödülü ve Restorasyon Mimari Ödülü almıştır. Kültürel tarihimize olan saygısını ortaya koyan Banka, söz konusu kültürel değerlere sahip çıkmaya devam edecektir.

 

Bankamız logosu 2009 yılında yenilikçi ruhumuzu, dinamizmimizi, birikimimizi, geleneksel güveni ve takım ruhumuzu yansıtacak şekilde yenilenmiştir.


2009 yılında yenilenen logomuz


1997 – 2009 yılları arasında kullanılan logomuz

  • Logoda kullanılan sert ve akıcı çizgiler banka imajındaki ciddiyeti, modern ve yeniliklere açık yapıyı, dinamizmi ve sağlam bir vizyonu temsil eder.
  • Yeşil renk Kıbrısı ve kurumsal geleneği temsil eder.
  • Beyaz renk netliği ve dürüstlüğü sembolize eder.
  • Akfinans Bank yazısının küçük harflerden oluşması bankanın modern, dinamik, girişimci ve çağa uygun yapısını ifade eder.