UBAN Dogrulama

Bize Ulaşın
UBAN numaranızı giriniz:

 

UBAN (ULUSAL BANKA HESAP NUMARASI)

Tüm yerel bankalardaki hesap numaraları UBAN’a dönüşüyor!

6 Ekim 2017 tarihinden itibaren EFT, havale, virman gibi para transferlerinde UBAN kullanımı zorunlu olacaktır. Eğer UBAN numaranızı web üzerinden kontrol edemiyorsanız lütfen şubelerimizle iletişime geçip hesabınıza ait UBAN numaranızı öğreniniz.

UBAN, yerel bankalardaki mevcut müşteri hesaplarının yerine kullanılacak olan ve para transferlerinin hızlı, hatasız ve az maliyetle gerçekleştirilmesi amacıyla belirli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır.

UBAN’ın Amacı ve Sağladığı Yararlar Nelerdir?

UBAN’ın amacı, para transferlerinin hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. UBAN kullanılmadığında, hesap numaralarında belli bir standart olmadığı için numaranın doğruluğundan emin olunamamaktadır. Hatalı yazılan hesap numarası sonucunda para transferi işleminin gerçekleşmemesi veya yanlış hesaba gönderilmesi durumunda hatayı düzeltmek zaman almakta ve ek maliyetlerin oluşmasına neden olmaktadır. Ancak, UBAN ile hesap numaraları belirli bir standarda göre uygun formatta düzenlendiğinden ve bankalarca özel bir şifreleme algoritması ile doğruluğu kontrol edilmesi de zorunlu olduğundan para transferlerindeki söz konusu hatalar en aza indirilmektedir.

Müşterilerimiz Ne Yapmalı?

Para transferine konu hesap ya da hesapları olan her müşteri hesaplarına ait UBAN’larını almak için ilgili bankasına başvuracaktır. UBAN’ını alan müşteri kendisine yapılacak para transferlerinde kullanılmak üzere hesap numarası olarak UBAN’ını göndericiye bildirecektir. Para transferi yapacak olan müşteriler, transferi gerçekleştirmeden önce alıcının UBAN’ını bankalarına bildireceklerdir.

Hesabınızın UBAN’ını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Akfinans Bank web sayfası üzerinde “Online İşlemler” menüsünde “UBAN Hesaplama” bölümünden veya şubelerimizle iletişime geçip öğrenebilirsiniz.

UYARI: UBAN hesaplama aracında, Hesap Numarası sahasına yazılan hesap bilgilerinin doğruluğu kontrol edilmemektedir. Bu nedenle hesap numarasının eksik veya hatalı yazılması nedeniyle çıkacak ihtilaflarda Bankamızın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

UBAN/hesap, kimlik, kart, şifre ve bunlara benzer; kişisel, finansal veya özel bilgileriniz ile ilgili sorgulama, değişiklik ya da bildirme gibi işlemler hiçbir şekilde e-posta yoluyla yapılmamaktadır.

Bu tür mesajları, Akfinans Bank Ltd. adı ve görseli ile geliyor olsa bile kesinlikle dikkate almayınız.